Provoz Plynových spotřebičů a pravidelné revize

 
Revize plynu

Bytový dům s více byty, které vlastní, včetně přísl. částí nebytových prostor a odběrného plynového zařízení, fyzické osoby (občané).

Společenství pro dům má za povinnost zajišťovat provádění kontrol a provozních revizí podle vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb. - a to té části OPZ, která není v osobním užívání uživatelů bytů a místností nesloužících k bydlení. Je to společné odběrné plynové zařízení (domovní rozvod), společné kotelny, sušárny, apod.

Ty části OPZ, které jsou předány k osobnímu užívání uživatelů bytů nebo nebytových prostor, nepodléhají podle ustanovení § 1 odst. (3) vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb. povinnosti provádět kontroly a provozní revize. Jedná se přitom o spotřební rozvod včetně připojení spotřebičů a spotřebiče v bytech v osobním užívání vlastníka či nájemce.

Pokud jde o zajištění provozu a údržby společné části OPZ

  1. Kontroly zařízení se provádí podle čl. 28 ČSN 38 6405 nejméně jednou za rok.
  2. Revize se provádí podle čl. 29 ČSN 38 6405 nejméně jedenkrát za tři roky, pokud není jinými předpisy nebo orgány státního odborného dozoru stanoveno jinak, s respektováním pokynů výrobce nebo dodavatele zařízení. V technicky odůvodněných případech a se souhlasem orgánů státního odborného dozoru lze lhůty revizí prodloužit. Revize musí být provedena do konce kalendářního měsíce, ve kterém projde její lhůta.

Závěrem připomínáme, že i v případě, kdy odběrné plynové zařízení nebo jeho část nepodléhá státnímu odbornému dozoru nad bezpečností práce, platí povinnost chráněného zákazníka uvedená v § 63 odst. (2) písm. c) zákona č. 458/2000 Sb. (energetického zákona) v platném znění, tj. udržovat odběrné plynové zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob.

Chráněný zákazník (majitel bytu) v tomto případě o vlastní vůli rozhodne, jakým způsobem si ověří bezpečný a spolehlivý stav užívaného plynového zařízení. Zpravidla reaguje až na netěsnost domovního plynovodu nebo poruchu spotřebiče plynu, a to objednávkou oprav u odborně způsobilého subjektu (viz § 3 odst. (1) vyhl. ČÚBP a ČBÚ č. 21/1979 Sb. v platném znění).

Pohyblivé přívody k plynovým spotřebičům – montáž vždy odbornou firmou, nutno si uschovat doklad o odborné montáži a doklady o přípojce, především o její životnosti. V případě, že životnost pohyblivého připojení končí, je majitel bytu povinen před ukončením životnosti nechat odbornou firmou tuto přípojku nechat vyměnit.

Pevné přívody nemají životnost omezenu.

Provoz plynových spotřebičů

Spotřební rozvod plynu začíná uzávěrem před plynoměrem a je majitelem vlastníka bytu.

Provozovatel – majitel bytu je povinen plynové nebo kombinované zařízení v bezpečném a provozuschopném stavu a je za zařízení zodpovědný s odkazem na §63, odst. 2, písm. c) zákona 458/2000 Sb. tak, aby se nestalo příčinou ohrožení života zdraví či majetku osob.

V případě nehody či havárie plynových zařízení způsobilých nespolehlivým stavem se může jednat o trestný čin obecného ohrožení podle § 179 a 1801 trestního zákona.

Povinnost SVJ provádět provozní revize či kontroly na spotřebním rozvodu (OPZ) končí u té části, která byla prokazatelně předána do osobního užívání, čili až k uzávěru před plynoměrem.

Plynové spotřebiče, plynové hadice – každé dva roky provést kontrolu plynového sporáku, každé tři roky provést kontrolu – revizi nebo výměnu plynové hadice, kterou je připojen plynový spotřebič, sporák, vařidlová deska. Proto je nutné uchovávat záruční listy od instalovaných plynových hadic, neboť jinak se nedá zkontrolovat, posoudit a bezpečně určit, kdy byla hadice připojena s ohledem na omezenou životnost, dále zda hadice splňuje požadavek vyhlášky 22/97 Sb. U těchto výrobků se někdy záruka rovná životnosti a po uplynutí této doby musí být nahrazena novou.

Tam, kde majitelé či uživatelé bytů nemají doklady o připojení svých plynových spotřebičů, doporučujeme nákup nových hadic a jejich odbornou montáž.

Jakékoliv zásahy do plynového zařízení a spotřebičů včetně výměny plynové hadice může provádět pouze pracovník odborné a oprávněné firmy.

Kombinované plynoelektrické spotřebiče –pro plynovou část platí výše uvedené.

Navíc je nutné mít nebo provést revizi elektrického zařízení a její elektroinstalace (dle vyhl. 85/78 Sb), jestliže je součástí plynového zařízení i zařízení elektrické.

Revize elektrické části kombinovaného spotřebiče se doporučuje každých 5 let obnovovat.

K provozu plynových spotřebičů v bytě je zapotřebí mít nainstalovánu digestoř nebo odsavač par napojený do stávající vzduchotechniky. Vzhledem k tomu, že kubatura kuchyně jednopokojových bytů je pod 20 m3, musí být odvod spalin z provozu plynové spotřebiče zaručen.